Jdi na obsah Jdi na menu
 


Loutkový svět 2019

3. 8. 2019

A zazvonil zvonec a loňskému roku je konec... Čas letí jako bláznivý, já nechytím ho, ani vy… Jak moc pravdivá jsou slova, která zpívá Karel Gott. Čas nelze chytit, ale lze ho zachytit, a to v prožitcích a vzpomínkách každého z nás. Pojďme se společně podívat, co stálo za uchování v roce 2018 u loutkářů.... Na úvod roku jsme si přichystali pohádku „Není nad Ferdu!“. Byla trochu jiná než obvykle, protože průvodcem příběhu byl živý herec a nehrálo se marionetami, ale maňásky. Další pohádkou byl „Zakletý rytíř“. Návštěva byla opět velká, a tak se nám, loutkohercům, hrálo výborně. Na naše pozvání nás navštívil pan Peřina ze Dvora Králové. Klasickou pohádku „Čert a Káča“ předvedl ve svém originálním podání a potěšil jak malé, tak i velké diváky. Ani v dalších týdnech netrpělo divadélko samotou, ve čtvrtek 8. 3. zde proběhlo předání cen za přínos v oboru školství a kultury. Mezi oceněnými byl i náš kolega Jaroslav Marel. Sezónu jsme zakončili premiérou zcela nové pohádky „Hrnečku vař“ a „O mlsné Kateřině“, jejímž autorem byl náš kolega Ludvík Wajsar. S přicházejícím jarem se loutky a kulisy ukládají ke spánku, protože sezóna klasických pohádkových nedělí končí, ne tak akce v divadélku a výjezdní představení.

Pomyslnou letní sezónu jsme zahájili na chatě Řehačce na Brendách. Sehráli jsme zde dvě pohádky a ve večerních hodinách ještě jedno představení pro dospělé diváky. Moc si vážíme podpory města Úpice, bez které by náš koníček šel provozovat jen velmi těžko, a proto jsme rádi svoji účastí přispěli k bohatému programu při otvírání naší Dřevěnky. O prázdninách jsme sehráli několik dalších představení v Suchovršicích a v domku Boženy Němcové v Červeném Kostelci. Již tradiční je naše účast na sobotním jarmarku úpické pouti. Naše loutky se představily i v Libňatově, i když to není tak úplně pravda, protože loutky, které jsme do Libňatova přivezli, nejsou naše, jsou to loutky, které nám obec Libňatov dlouhodobě zapůjčila. Poslední prázdninový den proběhl již druhý ročník přehlídky „Loutková zahrada“. Bohužel déšť a zima vyhnala diváky i herce do tepla divadla, ale i tak to bylo prima. Celkem byly přichystány čtyři loutkové pohádky, tvořivá dílna a občerstvení.

Říjen má v úpickém loutkovém divadle jasnou úlohu, a to loutkovou přehlídku „Rolnička“. Jako první přijel potěšit naše diváky Jirka Polehňa s pohádkou „Paleček“. Druhé představení zahrály Maminy z Jaroměře „Jak Rózička štěstí našla“, třetí neděle byla vyhrazena pro pohádku našeho souboru „Jak Honza vyzrál na čerty“. Celou Rolničku uzavřel pan Jan Bílek a jeho pohádka „Sůl nad zlato“. Jsme moc rádi, že se přehlídka těší velké oblibě, má už několikaletou tradici a doufáme, že to tak zůstane i do příštích let. Loutková přehlídka v Libčanech je pro nás každý rok pravidlem. Diváci jsou úžasní, skvěle spolupracují a organizátoři, tedy obec Libčany, se o nás starají tak příkladně, až se trochu stydíme. Co víc si může herec přát? Hned na začátku prosince se náš soubor vydal do Libáně. Zde jsme opět uvedli pohádky „Hrnečku vař“ a „O mlsné Kateřině“. I tady se nám hrálo hezky a povídání s kolegy z libáňského souboru bylo zajímavé, ani se nám nechtělo domů. Posledním představením pro dětské publikum v roce 2018 byla pohádka „Kašpárek vždy vítězí“.

Tradičně na konci roku hrajeme pro dospělé diváky vánoční představení. Tentokrát jsme připravili vánoční komedii „Velké lidu sčítání betlémské“. Snad smích v hledišti nezpůsobil jen svařák a cukroví, na kterých si diváci mohli před a po představení pochutnat, ale i výkony herců a loutek. V našem loutkovém divadle neprobíhají pouze divadelní představení, ale můžete k nám zavítat i na přednášky pořádané městským muzeem, zahrádkáři a úpickými základními školami. Pravidelně u nás vystupuje sboreček Blahováček. Pro hudební fanoušky pořádáme ve spolupráci s Josefem Rumlerem hudební videopořady. Čas letí jako bláznivý, ale taky je spravedlivý a měří všem stejně...... My, vaši úpičtí loutkáři, bychom Vám do nového roku chtěli popřát, aby ten čas, který se rozhodnete strávit s námi, nebyl ztracený, aby se zapsal do vašich vzpomínek a zážitků, abyste ho s námi trávili rádi, tak jako ho my trávíme rádi s Vámi, a aby vám vykouzlil úsměv na rtech.. Mockrát děkujeme městu Úpice za podporu naší činnosti. A děkujeme Vám, malým i velkým divákům a návštěvníkům, děkujeme všem, kteří nás mají rádi, fandí nám a podporují nás... A rádi vás uvidíme.

Za  klub loutkářů Úpice Jana Müllerová

 
 

 Poslední fotografie


Archiv

Kalendář
<< listopad / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 21452
Měsíc: 1247
Den: 26